Jak se rozhodnout na jakou střední školu jít?

18. listopadu 2015 v 15:35 | C. |  názory,jak vidím věci já, rady a tipy
Ahoj všichni!
Dneska Vás vítám u poměrně důležitého článku, pro všechny, kteří momentálně studují poslední ročník základní školy. Proč jsem se rozhodla Vám napsat o tomto článek? Protože já sama toto musela řešit minulý rok a tak vím, co všechno kolem toho je.Článek je určen převážně pro ty, kteří nevědí a nemají ŽÁDNOU představu, kam jít na SŠ.

1.NAPIŠTE SI NA PAPÍR CO VÁS BAVÍ
Vemte si jeden papír a napište si na něj všechny aktivity, která Vás baví. Na internetu si najděte souhrn všech SŠ ve Vašem městě/ kraji. Zkuste si najít obor, který je blízko Vašim oblíbeným aktivitám. Např. napíšete si, že Vás baví komunikovat s lidmi, psát články na blog, vyjadřovat své pocity. Na internetu najdete, že poblíž vašeho města je škola, která se zaměřuje na žurnalistiku (což by Vám nejspíš, dle vašich aktivit sedělo)

2.NAPIŠTE SI V ČEM JSTE DOBRÝ / DOBRÁ
Zkuste si také napsat na papír nebo jen popřemýšlet nad tím, co děláte, nejlépe závodně (sport) nebo se tomuto věnujete nejen doma (např. zpěv, herectví, apod.) Zkuste talentové zkoušky na tzv. umělecké nebo sportovní školy.

3.NAPIŠTE SI V JAKÝCH PŘEDMĚTECH EXCELUJETE
Toto si nejspíš nemusíte ani vypisovat, koukněte se na to, jaké známky momentálně máte. V případě, že plavete v chemii, je logické, že podávat přihlášky na chemickou SŠ, nebude asi to pravé ořechové. Ale pokud máte jedničku např. z přírodopisu nebude špatné jít na přírodovědné lyceum nebo na přírodovědné gymnázium.

5.PŘEMÝŠLEJTE NAD MOŽNOSTÍ GYMNÁZIA
Pokud pořád nevíte, jakou školu si vybrat, tak zkuste popřemýšlet nad variantou gymnázia. Ať už jazykového, přírodovědného, matematického nebo prostě obyčejného gymnázia. Gymnázium Vám vaše rozhodování odloží na 4 roky, kdy se nejspíš najdete v nějaké profilaci.

6.MATURITNÍ NEBO NEMATURITNÍ OBOR
Důležité je také to, jestli chcete studovat maturitní nebo nematuritní obor. Pokud máte dobré známky, ale láká Vás obor, který je pouze tří letý, ale vy se možnosti delšího studia nebráníte, zkuste udělat kompromis. Např. zkuste najít nějakou střední školu, která by Vás také relativně bavila, ale je maturitní a pak si následně udělat kurzy v dané profilaci nebo si po dokončení 3letého studia udělejte nádstavbu.

7.ZKUSTE MYSLET DO BUDOUCNA
Věc, kterou opravdu Všem doporučuji. Zkuste myslet nad tím, jestli by Vás daná práce bavila. Čím po dokončení SŠ můžete být nebo na jaké vysoké školy můžete jít.
8.UPLATNĚNÍ
Poměrně důležitá věc, zkuste si zjistit, jaké mají absolventi uplatnění v daném oboru. Zda-li jsou přijati na vysoké školy s danou profilací, zda-li jsou zaměstnání nebo mají problém. V dnešní době, je prý pro absolventy VŠ a SŠ ekonomických, problém, najít si práci. Ale např. po technických oborech je prý velká poptávka. Od poptávky se samozřejmě bude i odvíjet Váš plat.
9.BUDE VÁS VAŠE ŠKOLA BAVIT?
Toto je pro dokončení Vaší SŠ opravdu důležité. Bude Vás váš obor bavit? Budou se Vám dobře učit dané předměty? Předem se koukněte na internetovou stránku vaší "budoucí" školy, na přehled předmětů, které se studenti učí. V případě, že se Vám všechny předmety zamlouvají, nejspíš Vás bude vaše škola bavit.

10.DOJÍŽDĚNÍ / INTERNÁT
Toto je důvod, proč momentálně nestuduji na škole, na které bych studovat chtěla. DÁLKA. Věc, která Vás může denodenně naprosto otravovat a unavovat. Pokud bydlíte opravdu daleko od dané školy, nejspíš budete muset jít na internát. Proto, si uvědomte co všechno internát obnáší a pevně se rozhodněte, zda to pro Vás nebude těžké, zda jste schopni takto fungovat a zda jste si tímto rozhodnutím 100% jistí. V případě dojíždění, se koukněte jednak na to, jak dlouho budete dojíždět, ale i na to, jak drahé dojíždění pro Vás/ respekt. rodiče bude.


Doufám, že Vám můj článek alespoň trochu pomohl a že se rozhodnete pro školu, která Vám bude vyhovovat.
Vaše C.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Ann | 18. listopadu 2015 v 15:56 | Reagovat

To jsou super rady ! Zrovna teď se rozhoduji, na jakou střední jít, takže vážně moc děkuji ! :)

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 18. listopadu 2015 v 16:00 | Reagovat

Moc se mi líbí, jak jsi to sepsala, pro mnohé, kteří nevědí, jak s rozhodováním začít, to může být velmi přínosný článek. Já sama jsem tohle rozhodování zažila už dvakrát, jednou na SŠ, podruhé na VŠ... :-)

Pro mě bylo rozhodování střední školy celkem těžké, protože jsem neměla nejmenší tušení, co bych chtěla dělat. Se známkami jsem nikdy neměla problém, takže bylo celkem jasné, že si vyberu maturitní obor. V tom případě by pro mě asi byl ideální gympl, ale já jsem nechtěla. Důvod byl celkem jednoduchý, protože gympl je taková příprava na VŠ, řekla bych, takže pokud bych pak na vysokou jít nechtěla, nezůstalo by mi prakticky nic. Takže jsem dala na radu rodičů a podala jsem si přihlášku na obchodní akademii.

Nemůžu říct, že by to bylo špatné rozhodnutí, ačkoli jsem celkem lajdák a spoléhala jsem už na základce, že se nemusím učit, ani tady jsem s učením neměla problém. Ten byl jinde, ta škola mě nebavila - což je paradox k tomu, že mi vlastně šla a bez většího učení jsem maturovala s vyznamenáním. Pak začalo další rozhodování, a to kam na vysokou, protože jsem se ještě nechtěla vzdát studentského života. Chtěla jsem na žurnalistiku, což mi bohužel nevyšlo, ale dostala jsem se tak na Cestovní ruch - asi osud, protože jsem zjistila, že hotelnictví mě baví... Jazyky mě bavily vždy a touha cestovat a žít někde jinde se mě drží už kolik let, takže já bych řekla, že ať už se potenciální uchazeč jakkoli, nakonec ho vítr přeci jen zavane tam, kam ho časem srdce potáhne. Říct si v 15 to, co chce člověk dělat, umí podle mě jen málokdo a málokomu to vydrží. Ale napsala jsi to vážně pěkně, je vidět, že sis s tím dala práci. Já už zase hrozně kecám... :-D

3 Tereza. Tereza. | Web | 18. listopadu 2015 v 17:12 | Reagovat

Moc hezky jsi to napsala :) Podle mě je střední fakt důležité rozhodnutí. I když já jsem asi měla hnedka jasno a vlastně toho do teďka moc nelituju :D

4 redesign redesign | Web | 18. listopadu 2015 v 20:41 | Reagovat

http://redesign.blog.cz/1511/ordered-layouts-for-realparadise-blog-cz

5 Michaela Michaela | Web | 18. listopadu 2015 v 21:07 | Reagovat

Sepsala si to hezky a většina těch bodů asi zabere, akorát podle mě je prostě v 15 hrozně brzo rozhodovat o své budouctnosti. Nevím to je z mého pohledu :D Protože pro mě to bylo v 15 neskutečně těžký, měla jsem taková období kdy jsem se zajímala uplně o všechno a najednou mě zase nezajímalo o nic. Takže prostě.. :D Nevím no. Každopádně článek prostě super :)

6 Misanthrope Misanthrope | Web | 18. listopadu 2015 v 21:14 | Reagovat

Super rady, řídit se jimi už je ale podle mě složitější. Já se svou nerozhodností bych se asi stejně nikdy v životě nerozhodla kam jít. Napřed jsem šla ze sedmičky na gympl, o čemž si nevzpomínám, že bych nějak zvlášť přemýšlela - prostě jsem tam šla a pak jsem přestoupila na jeden příšerný obor jenom proto, že jsem prostě chtěla pryč a toto bylo to první, na co jsem narazila (respektive mi to poslala mamka mailem jako tip). Opravdu nevím, co tam dělám a v důsledku toho si myslím, že střední jakou vystuduješ tvoji budoucnost neovlivňuje až tak výrazně. Na jakoukoliv vysokou můžeš jít vždycky - pokud ti o to vážně jde, dostaneš se. (Tím nemyslím přímo tebe, to bylo jen takové obecné oslovení "ty". :-D .)

7 Lucka Lucka | E-mail | Web | 19. listopadu 2015 v 17:41 | Reagovat

A ještě k tomu všemu ti musím pochválit nádherný nový design. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama